חביתות ומתכוני ביצים

חביתות ומתכוני ביצים 2017-11-12T14:28:26+02:00

חביתות ומתכוני ביצים

חביתות

התלבטתי מאוד אם לספר כאן את הסיפור הבא ובסופו של דבר, החלטתי לשתף אתכם באחת מחוויות ילדותי ה”נעימות” יותר, פשוט, כמזכרת מהדור שנולד באמצע שנות החמישים של האלף הקודמת (כמה מוזר לכתוב את זה אבל זה ככה…)
כשהייתי ילדה קטנה ומצבה הכלכלי של אימי הישתפר מאחר שהייתה לה כבר עבודה קבועה, קיבלתי לארוחת הערב חביתה וסלט ולחם טרי עם מרגרינה או חמאה, גבינה לבנה 9% וזיתים שחורים או ירוקים.
והיום הפך מאכל זה למאכל לאומי ועדיין אוכלים אותו לארוחות הערב וגם לארוחת הבוקר…

הייתי ילדה שדופה שלא אהבה לאכול כלום ואמא שבאה מהתופת של מחנות הריכוז ואושוויץ, ירדה עלי, כמו הרבה אמהות אחרות, שבאו מישם, במשפטים הבאים:”תאכלי כבר, שלא תיהיי רזה כזו ושלא יראו לך את העצמות”. “את יכולה להיות חולה ולמות כמו הילדים במחנות”. “אני עובדת על האוכל כל כך קשה ואת לא רוצה לאכול”. או לחילופין: “לילדים באפריקה אין מה לאכול ואת לא רוצה לאכול”. וכו’ וכו’ עד שהועלתי להכניס כמה ביסים לפה. בדרך כלל, היא היתה מנסה להערים עלי כשהייתה עושה לי בערבים אמבטיה לפני השינה ומביאה את האוכל לחדר האמבטיה (נא לא לחקות, מסוכן מאוד, אלא אם כן אתם נישארים צמודים ליורשים עד סוף הרחצה) ושם, שיחקה איתי ברחצה בים והייתה “דוחפת” לי את האוכל לפה, כמעט בכוח. אבל, את ארוחת הערב הזו של חביתה עם סלט וזיתים לא שכחתי מעולם. היא הייתה ונישארה עבורי תמיד חגיגה לחיך ולעיניים.
כמובן שלא חזרתי על התרגיל עם ילדי כי, מעולם לא היו לי בעיות האכלה איתם. התייחסתי לאוכל כבחירה ולא ככורח ומתי שהיו רעבים אכלו. את סיפורי הזוועה על ילדים רעבים בעולם, לא הייתי צריכה מעולם לספר הלאה, רואים אותם עד היום בטלויזיה ואיש עוד לא מצא לזה פתרון. (חבל).
אבל, בכל זאת נותרה בי מין פולניות שכזו, עד היום. תמיד כשהם באים לבקר, השאלה הראשונה שאני שואלת היא “אתם רעבים?”

יש דברים קטנים בחביתה שעושים אותה מיוחדת, יותר מסתם ביצה מקושקשת במחבת. (הצרפתים קוראים לזה אומלט).
תתפלאו, אבל ראיתי צורות שונות של הכנת חביתות ומסתבר, שזו עשויה להיות תורה או אפילו ריטואל בפני עצמה/ו.

בעיקרון דרושים לחביתה טעימה 3 דברים:

ביצים.

חמאה.

מלח.

ביצים כמספר הסועדים, חמאה לטיגון החביתה – כ ½ כפית חמאה מספיקה לטיגון 2 ביצים לסועד אחד. מלח לפי הטעם. (או. קי. – למי שלא אוהב חמאה, אפשר גם עם קצת שמן – בבקשה לא זית זה לא מתאים – או עם מרגרינה. אבל, הטעם של החמאה עושה לחביתה משהו מיוחד…)

אופן ההכנה גם הוא דורש עבודת הכנה קטנה אבל לא מסובכת:

לשבור את הביצים לתוך קערה להוסיף כפית מים. יש מהדרין שמוסיפים מעט חלב, או, אפילו שמנת מתוקה נוזלית, לתערובת הביצים וזה נותן לחביתה טעם מיוחד. להוסיף לתערובת מעט מלח ובעזרת מזלג או מטרפה קטנה, להקציף את הביצים היטב, בתוך הקערית. לחמם מחבת עם חמאה עד שהחמאה נמסה ולדאוג שכל המחבת כולל הדפנות, יכוסה בחמאה הנוזלית. כשהחמאה מתחילה לבעבע מעט, לשפוך את הביצים פנימה ולטגן על אש קטנה בסבלנות ומשני הצדדים עד שהביצים יבשות. להרים מידי פעם את החביתה ש”התיבשה” כבר, כדי ששאר הנוזלים יגרו לתחתיתה ויקרשו גם הם.